Postrip Community
Αν ειστε ηδη μελος πατηστε "Συνδεση".
Αν δεν ειστε μελος και θελετε να συμμετασχετε στις συζητησεις του forum,πατηστε "Εγγραφη".
Αν θελετε απλως να παρακολουθησετε τα topics,πατηστε "Να μην εμφανιστει ξανα"
Postrip Community
Αν ειστε ηδη μελος πατηστε "Συνδεση".
Αν δεν ειστε μελος και θελετε να συμμετασχετε στις συζητησεις του forum,πατηστε "Εγγραφη".
Αν θελετε απλως να παρακολουθησετε τα topics,πατηστε "Να μην εμφανιστει ξανα"
Postrip Community
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 OM/Lichens 07/02/10 @ AN Club

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
The Flying Pig
Admin



Αριθμός μηνυμάτων : 67
Join date : 09/06/2009

OM/Lichens 07/02/10 @ AN Club Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: OM/Lichens 07/02/10 @ AN Club   OM/Lichens 07/02/10 @ AN Club I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 14, 2010 8:43 am

OM/Lichens 07/02/10 @ AN Club Newom

Δυστυχως την εν λογω Κυριακη δεν μπορεσα να παω απο νωρις στο AN Club για να απολαυσω τους εξαιρετικους (κατα τα λεγομενα φιλων) Sun Of Nothing. Tα εχουμε πει ομως νομιζω για τα συγκεκριμενα παιδια και αν οχι τα λεμε τωρα. Ειναι απο τις καλυτερες ελληνικες μπαντες "σκληρου" ηχου αυτη την στιγμη. Αναλυτικοτερα στην επομενη εμφανιση τους την οποια θα φροντiσω οπωσδηποτε να μην την χασω.

Στα τοιαυτα τωρα. Lichens κυριες και κυριοι, ο ανθρωπος αποκαλυψη με μια κιθαρα ενα μικροφωνο και μια βαλιτσα γεματη ηχους που αφησαν τον εγκεφαλο μας να ταξιδευει και να ζηταει κι αλλο κι αλλο κι αλλο. Το σετ που επαιξε ηταν μεν μικρο αλλα περιεκτικοτατο με εξαισια drones συνδιασμενα με λαρυγγισμους και overtones στα φωνιτικα. Πραγματικα μια μυσταγωγικη ατμοσφαιρα και το πιο ταιριαστο support που θα μπορουσαν να φερουν μαζι τους οι ΟΜ.

Δεν θα ξεκινησω να περιγραφω απευθειας αυτο το Live. Θεωρω οτι οι λεπτομερειες ειναι αυτες που θα κανουν εμφανες το πανεξυπνο concept το οποιο θελουν να εχουν οι OM στις συναυλιες τους. Κατ αρχας η μουσικη που επαιζε πριν και στα ενδιαμεσα των σετ. Ενα χαλαρο Musak με γνωστες μελωδιες. Μουσικη ασανσερ λοιπον πριν και μετα την συναυλια.Μπορει κανεις διαβαζοντας να θεωρησει λανθασμενη την μουσικη επιλογη ομως εγω (και αλλοι με τους οποιους μιλησα) εκτιμησα το μουσικο διαλλειμα και χαρηκα πολυ που για μια φορα και μονο δεν ακουσα το 37 των Karma to Burn απο το χιλιοπαιγμενο CD που εχει το AN για τις αναλογες περιστασεις.

Λεπτομερεια δευτερη ηταν ο τροπος συμπεριφορας του Εmil Amos πανω στην σκηνη. Ακουσα διαφορα αλλα αυτο που κρατησα απο την ολη κατασταση ειναι το εξης: το να σηκωνεσαι οποτε μπορεις απο το σκαμπω των drums δεν ειναι εγκλημα ουτε ειναι δηθεν ουτε ειναι τιποτα. Ειναι περισσοτερο στις γραμμες νιωθω-τοσο-ανετα-πανω-στην-σκηνη-που-σηκωνομαι-κιολα-αμα-μου-καυλωσει-εσυ-τι-ζορι-τραβας?

Πριν ξεκινησω με τα γεγονοτα ομως θα ηθελα να αναφερω ακομα 2 πραματα. Σωστο θα ηταν και το συγκροτημα αλλα και οι φανς να ξεκαθαρισουν λιγο το τοπιο μεταξυ "παλιων" και "καινουργιων" ΟΜ. Ο Hakius μας τελειωσε παιδες, αυτο ηταν, οσοι το προλαβαν το προλαβαν κτλ. Μην ψαχνεις να βρεις το μονολιθικο μεγαλειο του Hakius στο παιξιμο του Αmos απλα γιατι δεν εχει νοημα. Οι OM εν ετει 2010 ειναι αυτοι που ακους στο God Is Good και σε καμια των περιπτωσεων δεν εχουν την δυνατοτητα να δωσουν στο κοινο ενα ακομα Conference... λαθος του κοινου που το περιμενε και λαθος του συγκροτηματος που το επαιξε.
ΟΜ 2010 λοιπον μαζι με Lichens επι σκηνης. Πιστευω οτι οσοι ακουσαν προσεχτικα το πρωτο σετ εκεινης της βραδυας θα συμφωνησουν μαζι μου, λεγοντας οτι ο Lichens πρεπει να γινει ΜΟΝΙΜΟ μελος της καινουργιας συστασης των ΟΜ. Cremation Ghat και τα μυαλα στο διαστημα, καραβανια με μυρωδιες απο χασισι να μαστουρονουν το καταμεστο ΑΝ και το το τριο να παιζει με σχεδον εκκλησιαστικο τροπο τα κομματια του. Οι νοτες ηταν αψογες μια προς μια και το τριπαρισμα δεν τελειωσε παρα μονο οταν ο Cisneros μπουχτισε με την αθλιοτητα του ηχου του μαγαζιου.

Η συναυλια ηταν τελεια απο εδω και περα ομως και για την επομενη παραγραφο θα γραψω για ολα τα αρνητικα,γι αυτο αν δεν εχεις ορεξη να τα διαβασεις καλυτερα να κλεισεις αυτο το παραθυρο και να συνεχισεις σε αλλο thread την ιντερνετικη σου περιπλανηση.

επειδη ομως σε περιπτωση που το πηρες αποφαση να διαβασεις, δεν θελω να σε κουρασω κιολα τα γραψω με κουκιδες!

- ΑΝ απλα ηταν πολυ μικρο και πολυ παρακμιακο (ας μου επιτραπει η χρηση του ορου) για ενα συγκροτημα σαν τους ΟΜ. Πεθαναμε εκει μεσα με τον μπουχο απο τα διαφορων ειδων τσιγαρα, την ιδρωτσιλα. Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η συναυλια αυτη επρεπε να γινει στο Κυταρρο που εχει και μεγαλυτερη (βλ. επιβλητικοτερη) σκηνη και καλυτερο φωτισμο (να εχει και ατμοσφαιρα λεμε η κατασταση) και θα ημασταν και πιο ανετα απο αποψη χωρου.

- ΗΧΟΣ ΡΕΕΕΕΕ! αν ημουν ο οποιοσδηποτε που ειχε να κανει με το οτιδηποτε αυτης της αθλιοτητας που ονομαζαν ηχο εκεινη την ημερα, θα κρυβομουν κατω απο καμια πετρα ή θα επαιρνα το πρωτο αεροπλανο για Παταγωνια. Δεν μπορεις σε ενα συγκροτημα το οποιο αποτελειται απο ΜΠΑΣΟ και DRUMS να μην εχεις δωσει την καταλληλη ενταση. Οταν ο αλλος εχει συνηθησει να παιζει στα 20000000000 Watt το downgrade στα 50w (ισως και 100, δεν ειμαι σιγουρος) του γαμει την ψυχοσυνθεση και δεν μπορει να παιξει. Ειναι μεγαλο μερος του συνολου της μουσικης των ΟΜ ο ηχος και εκεινη την ημερα (μεχρι την στιγμη που τα πηρε στο κρανιο δηλαδη ο Al και εβαλε ολα τα knobs στο 11) απλα τους εθαψε ο ηχοληπτης

- Support. γαμω τα συγκροτηματα οι Sun Of Nothing και τους αγαπαμε και τους γουσταρουμε καργα αλλα τι σχεση ειχαν με την ολη κατασταση??? λιγη περισσοτερη σκεψη την ηθελε νομιζω αυτη η επιλογη

- Γενικοτερη ασυννενοησια μεταξυ των διοργανωτων και του AN, δεν ηξερε ο κοσμος τι να κανει με τα εισιτηρια του ιντερνετ, αν υπαρχουν ακομα προς πωληση στο ταμειο, και το καλυτερο της βραδυας το οποιο το ακουσα απο τον ταμια: "ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΕΣΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΝΕΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ" ελεος παιδια, ελεος

Συνοψις

Απλα και περιεκτικα, αν την ειχαμε δει αλλου αυτη τη συναυλια (σε αλλη χωρα ή με αλλο διοργανωτη ή σε αλλο μαγαζι ή ολα αυτα μαζι) θα ηταν οχι απλα εξαιρετικη αλλα θα πλησιαζε προς το εξωπραγματικη. Η μουσικη των OM αλλαζει και γινεται πολυεπιπεδη και λιγο πιο avant-garde. Αν δεν σ αρεσει μην ερχεσαι στις συναυλιες (μιλωντας δυνατα την ωρα που ο αλλος κανει overtones και προσπαθει να δημιουργησει ατμοσφαιρα) μην αγοραζεις τους κανουργιους δισκους και μην μου στειλεις e-mail σχετικα με αυτο το θεμα. Ακου At Giza και προσπαθησε να ανακαλεσεις the good old days.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
OM/Lichens 07/02/10 @ AN Club
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» G.B.H Live @ An CLub 12-13/6/09
» No Fun At All Live @ An Club 20/6/09
» Mad Sin Live @ An Club 11/9/09
» Into The Sun Live @ An Club 21/3/10
» Caspian Live @ An Club 22/5/10

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Postrip Community :: Συναυλίες :: Live Reports-
Μετάβαση σε: